Przedsiębiorstwo z największym wyrobiskiem oraz produkcją wśród kopalni nierudnych Ukrainy.

Klesowska Odkrywkowa Kopalnia Kopalin Nierudnych „Technobud”

Od początku swojego istnienia zakład doświadczył 6 okresów rekonstrukcji, w wyniku których stał się potężnym przedsiębiorstwem do produkcji kruszywa granitowego. Na skutek modernizacji ilość produkowanego kruszywa z 200 tys. ton sięgnęła 5 mln ton rocznie.

Miejsce wydobycia złóż od 1949r. Przedsiębiorstwo działa na podstawie VI Klesowskiego złoża granitu.
Kopalnia łączy się ze stacją Klesów (kolej lwowska) poprzez linię kolejową o długości 0,5 km.
Obszar złoża objęty licencją to 136,5 ha

W czynnej kopalni obrabia się 8 występów skalnych.

Przedsiębiorstwo jest zaopatrzone w systemy: geologiczny oraz markszajderski. Wydobycie granitów VI Klesowskiego złoża odbywa się za pośrednictwem materiału wybuchowego z następnym załadunkiem wydobytych surowców koparkami na wywrotki.

Prace wybuchowe przeprowadzane są na obszarze BWR kopalni Klesowskiej. Prace związane z kruszeniem granitu odbywają się za pomocą drążenia oraz ładunków powierzchniowych.

W kopalni został przyjęty transportowy system wydobycia z równoległym przesunięciem frontu oraz zewnętrznym formowaniem zrzutów. Wydobycie minerałów odbywa się równolegle z ładowaniem, poprzez pierścieniowy schemat podstawiania, samochodów ciężarowych.
Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 600 osób.

Produkcja kruszywa z granitu (masy skalnej) VI Klesowskiego złoża odbywa się w systemie czteroetapowym z zamkniętym cyklem na trzecim etapie kruszenia.
Cały sprzęt technologiczny jest ustawiony w pomieszczeniach i podłączony do systemów odpylania.

Skład kopalni Klesowskiej

to m.in. sześć warsztatów: górny, kruszenia i przesiewania, samochodowy, kolejowy, naprawczo-mechaniczny, naprawczo-energetyczny. Zakład również posiada dział administracyjno-gospodarczy, grupę remontowo-budowlaną oraz obszary drążeniowo-wybuchowe.

Klesowska Odkrywkowa Kopalnia Kopalin Nierudnych „Technobud”:

– podmiot założyciel i uczestnik stowarzyszenia producentów nierudnych materiałów budowlanych Ukrainy,

– podmiot podpisał „Deklarację charytatywną” i dołączył się do ogólnoukraińskiej sieci dobroczynności UNIC w 2017r.

– podmiot uczestnik Izby Budowlanej Ukrainy

– zwycięzca ogólnoukraińskiego konkursu „100 najlepszych towarów Ukrainy” w nominacji „Towary przemysłowe” w 2015r.

– zwycięzca ogólnoukraińskiego konkursu „Przedsiębiorstwo z najlepszym BHP” organizowanym przez państwową służbę Ukrainy ds. zatrudnienia w nominacji „Przemysł wydobywczy” w 2016r.

– zwycięzca ogólnoukraińskiego konkursu ekologicznego „Jakość i bezpieczeństwo środowiska” w nominacji „Inicjatywa ekologiczna” w 2017r.

Charakterystyka jakościowa złóż

Wyrobiskowe złoża składają się z granitów, częściowo granodiorytów i aplitów, mających analogiczną strukturę i teksturę oraz własności fizyczne i mechaniczne, które określają jeden gatunek surowców mineralnych zgodnych z wymaganiami z GOST 23845-86 „Produkcja kruszywa jako materiału budowlanego ze skały. Warunki techniczne i metody badań ” oraz DBN W.1.4-1.01-97 „ Dopuszczalne wartości promieniowania jonizującego”.

Nagromadzone doświadczenie w wydobywaniu złóż od 1949r. oraz przeprowadzone badania przyczyniły się do przydatności surowców mineralnych do produkcji kruszywa budowlanego (DSTU B 2.7 75-98 „Kruszywo i żwir gruby przydatny do materiałów, wyrobów, konstrukcji i prac budowlanych. Warunki techniczne”) i kamienia (TU U W.2.7-14.1-33885138-003: 2009). Odsiew, powstający przy urabianiu granitów w kruszywo jest zgodny z wymaganiami DSTU B 2.7-32-95 „Piasek gruby przydatny do materiałów, wyrobów, konstrukcji i prac budowlanych. Warunki techniczne” przy warunku jego suszenia i frakcjonowania.

© Grani 2020